Fife Festival of Music

Results 2009

No. Class Title Winner
 
Friday 6th February
 
The performers in the Concerto Class are photographed with adjudicators John Leitch (far left) and Havilland Wilshire (second from left). Winner Mark Robertson (clarinet) holds the Fife Sinfonia Trophy. Click on the picture for an enlargement.
 
101 Concerto Class Mark Robertson (Kirkcaldy)
311 Piano Introductory Emily Wright (St Andrews)
321 Piano Duet Introductory Freya Simpson and Rebecca Weir (Wormit)
662 Solo Guitar Introductory James Lind (Glenrothes)
663 Solo Guitar Elementary Dylan Stevenson (Lumphinnans)
664 Solo Guitar Intermediate Lewis White (Pitlessie)
672 Clarsach Introductory Kirsten Joy (Rosyth)
673 Clarsach Elementary Connor Wilcox (Burntisland)
 
Thursday 5th February
 
The performers in the 21 & under Recital Class are photographed with adjudicators Marilyn Smith (left) and Pat McMahon (right). Winner of the Elizabeth Kinnear Memorial Award, Sophie Dyer, is standing next to adjudicator Marilyn Smith. Click on the picture for an enlargement.
 
203 Young Singers Recital Class: 21& under Sophie Dyer (Peebles)
112 Chamber Music The Ancora String Quartet (Inverkeithing)
221 Female Vocal: 13 & under Louise Wallace (Kirkcaldy)
222 Male Vocal: 13 & under Alastair More (Kirkcaldy)
224 Male Vocal: 15 & under Cailean Wilson (Kirkcaldy)
241 Scots Songs: 15 & under Melissa Wilkie (Falkland)
623 Cello and Double Bass Intermediate Jessica Bennett (Falkland)
635 Strings Open Benjamin Leitch (Cupar)
645 String Duet Open Alison Miller & Fraser Keddie (East Fife)
923 Primary School String Ensemble Torbain PS (Kirkcaldy)
 
Wednesday 4th February
 
Ben McAteer (St Andrews) receives The Cantabile Quaich from Adjudicator Marilyn Smith after winning the Over 21 Recital Class. Click on the picture for an enlargement.
 
 
202 Recital Class: Over 21 Ben McAteer (St Andrews)
225 Female & Male Vocal: 18 & under Bryan McGlashan (Glenrothes)
226 Female & Male Vocal: Adult Katy MacLean (Kirkcaldy) and Marjorie Towler (Windygates) - joint winners
242 Scots Songs: 18 & under Victoria Robertson (Ladybank)
634 Strings Advanced Karen McKay (Glenrothes)
644 String Duet Advanced Amy Cunningham & Karen McKay (Glenrothes) and Elisabeth Flett & Joanna Stark (Tayport) - joint winners
651 String Ensemble FYV (Glenrothes)
 
Tuesday 3rd February
 
211 Opera Jean Fraser-Fletcher (Windygates)
223 Female Vocal: 15 & under Katherine Skene (Largoward)
803 Female Voice Choir Beath Singers (Cowdenbeath)
931 Secondary School Junior Choir (S1-3) Beath HS (Cowdenbeath)
933 Secondary School Junior Choir (S1-3) Scots Songs Lochgelly HS (Lochgelly)
934 Secondary School Junior Choir (S1-3) Hymn/Religious Song Singing Lochgelly HS (Lochgelly)
935 Secondary School Senior Girls' Choir Beath HS (Cowdenbeath)
936 Secondary School Senior Choir (Mixed Voice) Balwearie HS (Kirkcaldy)
937 Music Theatre Group: Secondary School Inverkeithing HS (Inverkeithing)
942 Secondary School String Orchestra Bell Baxter HS (Cupar)
945 Secondary School Orchestra Inverkeithing HS (Inverkeithing)
946 Secondary School Wind Band Madras College (St Andrews)
 
Monday 2nd February
 
261 Vocal Ensemble Colla Voce (Kirkcaldy)
312 Piano Elementary Rhys Mitchell (Strathmiglo)
314 Piano Advanced Alison Miller (Lundin Links)
322 Piano Duet Elementary Alistair O'Mahoney & Calum Thomas (Dunfermline)
323 Piano Duet Intermediate Connor Wilcox (Burntisland) & Louise Surgey (Kirkcaldy)
324 Piano Duet Advanced Louise Muszynski & Kirsty MacDonald (Aberdour)
611 Violin and Viola Introductory Anna Hieney (Tayport)
612 Violin and Viola Elementary Sophie Pettegree (Tayport)
613 Violin and Viola Intermediate Eilidh Randall (Glenrothes) & Amy Young (Cellardyke) - joint winners
641 String Duet Introductory Toni Galloway & Adelaine Ingram (Markinch)
911 Primary School Choir McLean PS (Dunfermline)
912 Primary School Choir (Scots Songs ) Townhill PS (Dunfermline)
913 Primary School Choir (Hymn/Religious Song Singing) Townhill PS (Dunfermline)
926 Primary School Instrumental Ensemble Caskieberran PS (Glenrothes)
 
Friday 30th January
 
213 Oratorio Patricia Hamilton (Glenrothes)
215 Light Opera/Musicals: 18 & under Megan McAulay (Markinch)
216 Light Opera/Musicals: Adult Katy MacLean (Kirkcaldy) and Jean Fraser-Fletcher (Windygates) - joint winners
227 Female Vocal Jean Fraser-Fletcher (Windygates)
243 Scots Songs: Adult Patricia Hamilton (Glenrothes)
251 Vocal Duet 18 & under Natalie O'Reilly (Cowdenbeath) and Cailean Wilson (Kirkcaldy)
252 Vocal Duet Adult Patricia Hamilton (Glenrothes) and Eleanor Hubbard (Kirkcaldy)
404 Woodwind Intermediate Claire Shephard (Lochgelly)
426 Recorder Open Elisabeth Flett (Tayport)
741 Tuned Percussion Advanced Amy Weatherup (Crossgates)
742 Tuned Percussion Open Lauren Nolton (Dalgety Bay)
761 Percussion Elementary Beth Kilday (Kincardine) & Andrew Finlay (Kirkcaldy)
920 Primary School Recorder Duet St Columba's PS (Cupar)
921 Primary School Recorder Group St Columba's PS (Cupar)
922 Primary School Recorder Ensemble St Columba's PS (Cupar)
924 Primary School Woodwind Ensemble Carleton PS (Glenrothes)
 
Thursday 29th January
 
502 Brass Introductory Adam Garrow (Dunfermline)
503 Brass Elementary Hannah Reid (Dunfermline)
505 Brass Advanced Rosemary Britain (Glenrothes)
506 Brass Open Andrew Howe (Tayport)
603 Scots Fiddle Elizabeth Flett (Tayport)
621 Cello and Double Bass Introductory Matthew Bain (Glenrothes)
622 Cello and Double Bass Elementary Kirsty Erskine (Freuchie) and Rachael Thomson (Lochgelly) - joint winners
642 String Duet Elementary Joanna Stark and Rhea MacDuff (both Newport-on-Tay)
643 String Duet Intermediate Connor Wilcox and Molly Frawley (both Burntisland)
703 Percussion Duet (Tuned) Lauren Nolton (Dalgety Bay) & Amy Weatherup (Inverkeithing)
704 Percussion Duet (Untuned) Jordan Waddell (Aberdour) & Kirsty Hill (Dalgety Bay)
712 Snare Drum Open Robin MacLennan (Dunfermline)
762 Percussion Intermediate Sarah Pettigrew (Kirkcaldy)
 
Wednesday 28th January
 
504 Brass Intermediate James Gemmell (Kirkcaldy)
925 Primary School Brass Ensemble Strathallan PS (Kirkcaldy)
944 Secondary School Brass Ensemble Balwearie HS (Kirkcaldy)
 
Tuesday 27th January
 
405 Woodwind Advanced Mairi White (Pitlessie)
406 Woodwind Open Ruaridh Tarvet (Gauldry)
411 Woodwind Ensemble Open Auchmuty HS (Glenrothes)
943 Secondary School Woodwind Ensemble Auchmuty HS 2 (Glenrothes)
 
Monday 26th January
 
313 Piano Intermediate Connor Wilcox (Burntisland)
315 Piano Open Ian Roy (North Queensferry)
325 Piano Duet Open Craig Dempster & Andrew Howe (Tayport)
402 Woodwind Introductoy Ryan Boyd (Glenrothes)
403 Woodwind Elementary Mairi McEwan (Glenrothes) & Michael Saunders (Dunfermline) - joint winners

Share this!